news
Naujienos

 

Ar bus pritaikyti renovuojami daugiabučiai neįgaliesiems?
2015-08-20 Šaltinis: Kazys KAZAKEVIČIUS, lrytas.lt

Nuo kitų metų visi pastatai, net ir renovuojami daugiabučiai, turėtų būti pritaikomi neįgaliųjų poreikiams. Įtvirtinti tokią nuostatą Statybos įstatyme siūlo parlamentaras Stasys Brundza. Iniciatyvą karštai palaiko neįgalieji, tačiau tiek politikai, tiek valdininkai abejoja, ar ji yra reali, nes dar labiau padidintų gyventojų išlaidas renovacijai.


Ar bus pritaikyti renovuojami daugiabučiai neįgaliesiems?
Nuotr. SA

Pagal dabartinį Statybos įstatymą visi statomi, rekonstruojami ar kapitališkai remontuojami pastatai turi būti pritaikyti neįgaliųjų specialiems poreikiams. Iki žemiausios lifto sustojimo vietos arba pirmo aukšto, jeigu nėra liftų, turi būti įrengtos nuožulnos.

 

Pastato sklype takai turi būti suprojektuoti taip, kad neįgalūs žmonės galėtų laisvai judėti nuo gatvės iki pastato, nuo pastato iki jo priklausinių, želdynų, poilsio aikštelių, automobilių saugyklos ar garažo. Išimtis padaryta tik renovuojamiems daugiabučiams. Nevengia būti populistu LŽ kalbintas S. Brundza neslėpė, kad kai kas prieš artėjančius Seimo rinkimus gali jį palaikyti populistu, siūlančiu pataisas, kurios sulauktų didelio atgarsio visuomenėje, bet būtų sunkiai įgyvendinamos praktikoje.

 

Vis dėlto, anot jo, aplinkos pritaikymas neįgaliesiems yra būtina sąlyga siekiant atkurti negalią turinčių žmonių fizinį, dvasinį bei ekonominį savarankiškumą ir sudaryti sąlygas aktyviam jų bendruomeniniam gyvenimui bei socializacijai. „Dar daugiau kaip prieš 10 metų apie tai kalbėta, bet kalbos liko kalbomis, nes buvo nutarta renovuojamiems namams taikyti išimtį“, – sakė parlamentaras.

 

Jo teigimu, daugiabučių renovacija yra tinkamiausias metas įrengti nuožulnas, reikėtų renovuojamų namų gyventojus skatinti tai daryti. Juolab kad renovacijai valstybė skiria nemenkų lėšų.

 

Ne tik neįgaliesiems Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Ginta Žemaitytė, kuri pati naudojasi neįgaliojo vežimėliu, LŽ tikino, kad jau seniai reikėjo įtvirtinti minėtą nuostatą. „Daugiabučiuose gyvena šiandien dar vaikštantys ir 40, ir 50 metų žmonės. Bet niekas nežino, kas jų laukia ateityje, ar jiems nereikės atsisėti į neįgaliojo vežimėlį. Tada ir prasidės visos problemos. O jas galima spręsti jau dabar, nepalikti ateičiai“, – sakė ji. G. Žemaitytė stebėjosi, jog statant namus niekas negalvojo, kad atėjus senatvei žmonėms tampa sunkiau vaikščioti, net ir susilaužęs koją asmuo būna „įkalintas“ bute keletą savaičių.

 

Kaip didžiausias kliūtis neįgaliesiems su vežimėliais pašnekovė įvardijo per siauras duris, laiptus į daugiabučių namų laiptines, netinkamus turėklus. Be to, anot G. Žemaitytės, ne vien neįgaliesiems reikalingos nuovažos prie renovuojamų daugiabučių. Jomis naudotųsi ir mažamečių vaikų turinčios šeimos, nes būtų kur kas lengviau nusistumti vaikišką vežimėlį, negu jį nešti laiptais.

 

Norų neužtenka Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė, išgirdusi apie kolegos S. Brundzos parengtą Statybos įstatymo pataisą, tikino labai abejojanti jos realumu. „Sumanymas geras, bet labai sunkiai įgyvendinamas. Kur gyventojai gaus tiek pinigų? Ir valstybė tokios dydžio paramos skirti neišgalės“, – aiškino ji. Komiteto vadovės teigimu, dar prasidedant daugiabučių renovacijos procesui tokios galimybės buvo aptariamos.

 

Tačiau įpareigojimo gyventojams visus be išimties daugiabučius pritaikyti neįgaliesiems buvo atsisakyta, nes tam žmonės būtų turėję skirti papildomų lėšų. Abejonių dėl S. Brundzos siūlymo neslėpė ir aplinkos viceministrė Daiva Matonienė. Pasak jos, vargu ar reikėtų renovuojamų daugiabučių pritaikymą neįgaliesiems padaryti prievole, tačiau toks renovacijos variantas galėtų būti viename iš gyventojams siūlomų atnaujinimo paketų.

 

„Kai pristatomas investicinis planas, pateikiami mažiausiai trys renovacijos paketai. Viename šių paketų ir galėtų būti numatytas namo atnaujinimas, jį pritaikant neįgaliųjų poreikiams. Tačiau sprendimą priimtų patys gyventojai“, – tvirtino D. Matonienė. Ji neslėpė, kad ir dabar, atnaujinant daugiabučius, prie kai kurių iš jų nuovažos įrengiamos. Mat tokia buvo gyventojų valia. Tačiau tokioms nuožulnoms įrengti valstybės parama neskiriama, nes tai nėra energinio efektyvumo didinimo priemonė.

 

„Vis dėlto gyventojams teikiamas lengvatinis kreditas – paskola visam renovacijos projektui, į kurį įeina ir nuožulnos įrengimas. Tai taip pat valstybės parama“, – aiškino D. Matonienė. Anot jos, jau yra atnaujinamų daugiabučių, prie kurių įrengiamos nuožulnos.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2014 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lukiškių g. 5-406, Vilnius, tel.: (8~5) 2031 670, info@supernamai.lt

Prisijunkite prie mūsų